Zlecenia budowlane. Jak je pozyskiwać?

Zlecenia budowlane. Jak je pozyskiwać?

Każda firma budowlana osiąga zysk, jeśli ma Przetargi – zlecenia budowlane. W wielu priorytetem są duże zlecenia, nie zaś takie, które są szybkie do wykonania, ale przynoszą niewielkie zyski. Jak pozyskiwać duże zlecenia i nie martwić się o dochody firmy? Jest kilka sposobów.

Współpraca z większymi firmami lub developerami

To bardzo dobra metoda pozyskiwania zleceń budowlanych. Wiele dużych firm przyjmuje zlecenia budowlane w każdej ilości i potem szuka podwykonawców, którzy skłonni byliby je zrealizować. Oczywiście taka firma też chce na tym zarobić, z reguły jednak zysk ze zlecenia jest tak duży, że i tak warto na taką współpracę się decydować. Jeśli to będzie – na przykład – zlecenie wybudowania domu lub kilku domów, można mieć pewność, że w najbliższym czasie pracy a więc i zysku, nie zabraknie. Oczywiście taka współpraca na zasadzie podwykonawcy powinna być potwierdzona stosowną umową, określającą wszelkie zasady współpracy i wynagrodzenia za nią. Przy dużych zleceniach warto też zapisać w umowie postanowienia o płatności w ratach. Jeśli bowiem będzie to choćby wspomniane wcześniej zlecenie budowy domu, jego realizacja może trwać wiele miesięcy. Płatność za nie w ratach to gwarancja szybszego otrzymania choć części gotówki i braku ryzyka utraty płynności finansowej firmy.

Przetargi


Wiele firm nie bierze w nich udziału. Właściciele wychodzą z założenia, że i tak przetargu nie wygrają. To duży błąd. W obecnych czasach przetargi są rozpisywane nawet na dość drobne prace, więc i mniejsza firma może w nich brać udział. Ma też spore szanse na wygraną. Oczywiście pod warunkiem, że złoży kompletną dokumentację przetargową i zaoferuje niższą cenę za wykonanie prac niż inne firmy, które w trym samym przetargu brały udział. Przy przetargach jednak nie ma żartów. Wygrany przetarg oznacza konieczność prawidłowego wykonania prac Przekroczenie terminu zakończenia prac nawet o kilka dni może oznaczać spore kary umowne. Nie zrealizowanie prac tym bardziej. W takiej sytuacji kary mogą sięgać nawet setek tysięcy złotych.

Podejmując się ryzyka wykonywania dużych zleceń budowlanych, trzeba liczyć się z tym, że oprócz dużych zysków, mogą pojawić się też duże straty. Zawsze wiec warto sprawdzać z kim się współpracuje, jego wypłacalność i to jak wcześniej wyglądała współpraca z innymi firmami. Współpracując z dobrymi firmami i sprawdzonymi osobami, można mieć pewność, że ryzyko problemów, a tym bardziej strat finansowych będzie minimalne lub żadne. Ryzykując współpracę z niesprawdzonymi osobami, można wiele zyskać, jednak też sporo stracić.